odborná příprava

U jednotek požární ochrany se setkáváme s pár specializacemi, které u hasičů zajišťují bezproblémový chod v jednotkách. Řídící funkci a odpovědnost za správný chod jednotky a řádné plnění úkolů na úseku požární ochrany nese na svých bedrech velitel jednotky. Ten má pod sebou své zástupce velitele družstev. Pro správný chod jednotky jsou dále nezbytné 4 základní zaměření ostatních členů jednotky, v žargonu hasičském pojmenované služby, patří sem strojní, technická, spojová a chemická. Bavíme-li se o naší jednotce, jedná se především o strojní službu, pro tuto oblast máme vyškolené dva strojníky (řidič, obsluha čerpadel, údržba techniky). Technickou službu zajišťují všichni členi v rámci běžné udržby - hadice, armatury, výstroj, žebříky atd. Nově jsme se seznámili se spojovou službou (jednotka se dovybavila radiostanicemi a proběhlo školení), chemická je pro nás, jako jednotku zasahující pouze v katastru obce Tisová, bezpředmětná, vybavením nedisponujeme, pořizovací a následné náklady na údržbu jsou příliš vysoké a pro JPO V zbytečný luxus. :-D Dále jsme se dovybavili novou motorovou řetězovou pilou, příslušenstvím a absolvovali jsme školení pro práci s motorovou řetězovou pilou JPO. U některých jednotek, naše je toho ušetřena, se setkáváme i s pracemi ve výškách a nad volnou hloubkou, vůdci plavidel, zdravotníky a s předurčeností pro dopravní nehody.

Samotnou odbornou přípravu naleznete v záložkách, odkazy se přímo dostanete na stránky, pdf. dokumenty a zákony, kde se tato odborná příprava řeší. Psanými texty sesumírováváme poznatky vydanými HZS, ČAHD a dalšími zdroji.