Dálková doprava vody

Jak uhasit požár, když se vesele rozrůstá, v cisternách hasivo dochází a nejbližší vodní zdroj je daleko? Přistoupíme k dálkové dopravě vody. Jak na to? Velitel zásahu si vybere ze tří možností - dovoz cisternami, dále hadicemi ze stroje do stroje či pomocí čerpacího mobilního stanoviště typu SOMATI. 

V první variantě určí dvě cesty k vodnímu zdroji, jednou se jede od požáru k čerpacímu stanovišti, druhá většinou o trochu kratší od čerpacího stanoviště směrem k požáru, na místě požáru ponechána CAS, která bude doplňována přijíždějícími cisternami a zásobující hasební vodou útočné proudy, dále u vodního zdroje nechá zřídit čerpací stanoviště (využije JPO V s PS12, či CAS s nejvýkonějším čerpadlem, pomocí lehkého výpočtu určí počet cisteren. 

U druhé varianty vzdálenost mezi místem události a vodním zdrojem rozdělíme na několik úseků, na každý začátek úseku umístíme čerpadlo - požární stříkačku PS 8 či CAS, mezi ně natáhneme hadice B, vše propojíme, u vodního zdroje zřídíme opět čerpací stanoviště, jež pomocí tohoto hada dodává vodu na požářiště. Počet stříkaček zjednodušeně lze zjistik z následujícího grafu

V poslední variantě si velitel zásahu vyžádá kontejnerová nosič s čerpacím kontejnerem. V případě SOMATI je kontejner rozdělen na dva MINI kontejnery - 1. čerpací agregát, 2. obsahuje 1 km speciálních hadic. Vozidlo složí kontejner u vodního zdroje, kde zanechá čerpací agregát, dále pokračuje s již je s kontejnerem s hadicemi, na konci vedení se umístí rozdělovač, kterým můžeme doplňovat několk CAS, případně se instalují oscilační monitory, viz. obr. 1, obr. 2, obr. 3.

 

 

 

V odkazech použity externí zdroje, externě vytvořené prezentace HZS ČR, SOŠ PO a VOŠ PO F-M, ČAHD, jednotek PO a dalších.