Spojová služba

Spojová služba zajišťuje rádiové spojení u zásahu, dale mezi jednotkami a krajským operačním a informačním střediskem. Pro tento účel se využívá radiostanic, rozeznáváme staniční, mobilní - vozidlové, ruční, infrastruktůry - vysílače, převaděče, vykrývače a další techniky. V ČR jednotky PO využívají dvě přenosová rozhraní - digitální a analogové.

Digitální spojení využívá PČR, HZS ČR a majetnější jednotky SDH obcí, vybudování infrastruktůry stálo v řádech miliard Kč. Pro jednotky PO je vyhrazeno kmitočtové pásmo v rozmezí 400 - 500 MHz, mohou komunikovat hlasově i datově, vše je šifrované, novináři a spol mají smůlu, Komunikace probíhá buď skupinově po otevřených kanálech tzv. Talkgrupách, dále přímým režimem, individuálním hovorem mezi dvěma radiostanicemi či nouzovým voláním. Super rozhraní na přenos citlivých informací, pohybu vozidel IZS, odolává rušení od okolních zdrojů atd. Nevýhoda je celkem vysoká pořizovací cena. Nejrozšířenější radiostanicí je MATRA.

Analogové spojení je více rozšířené, používá se už z dob Československa. Přenos radiových vln je u této komunikace spojitý, velmi tomu vadí velké vzdálenosti, přírodní reliéf, ocelové konstrukce, průmyslová činnost, čímž dochází k vytvoření šumu a následnému zkreslení zprávy. Pro jednotky PO je vyhrazeno kmitočtové pásmo kolem 160 MHz, mohou komunikovat hlasově i datově. Kanály se zde dělí na celostátní, které jsou 3, používají se na místě zásahu, nebo územní podle okresů, komunikace mezi jednotkami a operačním a informačním střediskem. Hlavní výhody využití analogového spojení spatřujeme v nízké pořizovací ceně, dlouhodobě prověřená síť, nízké náklady na udržbu. Mezi nevýhody patří výše popsané rušení, šum a snadné odposlouchávání radiokomunikace.

Spojová služba se řídí Řádem rádiových komunikací HZS ČR a při součinnosti v IZS.

Zde pěkná prezentace od kolegů, kteří se zabývají touto problematikou: 1. SOŠ PO a VOŠ PO.

Pro uvolnění radiokomunikace slouží Kódy typické činnosti tzv. statusy.

Jak taková komuniae probíhá: u radiostanic si pomocí voliče navolíme požadovaný kanál. Poté zmáčkneme kličovací tlačítko, které po dobu elé zpráv držíme (standartní max. doba je 30 s.). Následuje zpráva, nejprve volací značka radiostanice, kterou voláme, např. PXX 100 (RDST HZS). Dále následuje volací značka radiostanice, kterou držíme v ruce, např. HXX 341 (RDST jednotky SDH), pak zpráva samotná a na konci slovo příjem. Celé: PXX 100 zde HXX 341, mám pro Vás zprávu, příjem. Volaná radiostanice Vám potom obdobným způsobem odpoví.

 

 

V odkazech použity externí zdroje, externě vytvořené prezentace HZS ČR, SOŠ PO a VOŠ PO F-M, ČAHD, jednotek PO a dalších.